Chiny poparły Francję. Putin wyda rozkaz zawieszenia ataków?

Bez rakiet, bomb, strzałów w trakcie trwania igrzysk olimpijskich? Jest kolejny mocny apel w tym temacie. Emmanuela Macrona, prezydenta Francji, poparł prezydent Chin. Igrzyska olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia.

Emmanuel Macron – już w połowie marca 2024 – zaproponował, aby podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu obowiązywało zawieszenie broni między Rosją a Ukrainą.

– Będę żądał zawieszenia broni podczas igrzysk olimpijskich. Muszą to zrobić. Zawsze takie rzeczy się działy. Poprosimy o to – powiedział prezydent Francji.

I okazuje się, że Emmanuel Macron zyskał potężnego sojusznika w tej kwestii. Jego pomysł poparł Xi Jinping, prezydent Chin. Ten również wezwał do rozejmu na czas igrzysk olimpijskich.

– Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny wraz z Francją wzywają do światowego rozejmu z okazji igrzysk olimpijskich w Paryżu – powiedział chiński prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu.

– Dziękuję za okazanie podczas naszych rozmów chęci zwrócenia się do wszystkich stron o rozejm olimpijski – odparł Macron. Dodał przy okazji, że taka sytuacja mogłaby mieć wpływ na osiągnięcie trwałego pokoju.

Przypomnijmy, że wojnę w Ukrainie rozpoczęto w lutym 2022 na rozkaz rosyjskiego dyktatora z Moskwy, czyli Władimira Putina. Ten zdołał nawet zareagować na słowa Macrona. Gdy został o nie zapytany odparł, że… nic nie wie o tej wypowiedzi.

Morgan Howen