Kawa jest używką, pobudza i łączy ludzi przy stole. Jednak kofeina zawarta w kawie jest najpopularniejszym środkiem psychoaktywnym na świecie.
Filiżanka po przebudzeniu. Spotkanie przy kawie z przyjaciółmi. Kawa relaksuje, dodaje energii i jest towarzyskim łącznikiem. Krótko mówiąc, kawa jest częścią życia wielu ludzi. – I zdecydowanie może uzależniać.
Wiele badań również doszło do takiego wniosku, dlatego lekarze diagnozują już zaburzenia związane z używaniem kofeiny.
Możliwe, że w nadchodzących latach konsumpcja spadnie, ponieważ zmiany klimatyczne zagrażają produkcji i zbiorom kawy oraz powodują wzrost cen. Jak dotąd jednak trend zmierza w przeciwnym kierunku. W 2023 roku najwięcej kawy spożywano w Luksemburgu – rocznie 8,5 kg na osobę. W Niemczech sprzedaż wyniosła 4,8 kg na mieszkańca, a w Brazylii – 4,5 kg.
Kawa to złożona mieszanka ponad tysiąca różnych składników. Należą do nich polifenole, które występują w roślinach jako barwniki lub środki aromatyzujące, witamina B2 i magnez.
Około 15-30 minut po wypiciu pierwszego łyka kawy zawarta w niej kofeina dociera do mózgu. – Tam wiąże się z receptorami adenozyny.
Adenozyna blokuje uwalnianie aktywujących neuroprzekaźników, takich jak dopamina czy noradrenalina. – Adenozyna odgrywa rolę strażnika w mózgu. Stajemy się zmęczeni i ospali.
Kofeina blokuje receptory adenozyny i w ten sposób zajmuje jej miejsce. Zatraca się uspokajający i kojący efekt. Innymi słowy: kto pije kawę, jest rozbudzony. – Kawa stymuluje ciśnienie krwi i sprawia, że jesteś sprawniejszy, zwinniejszy i pobudzony do działania.
Autor: DW