Niebawem może zniknąć kilka kanałów z telewizji

Niedługo z platform cyfrowych może zniknąć kilka kanałów Telewizji Polskiej. Dyrekcje wielu kanałów tematycznych już zostały zlikwidowane, chociaż same stacje nadal możemy oglądać w naszych odbiornikach. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Telewizja Polska planuje zlikwidować kilka swoich popularnych kanałów tematycznych. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Presserwis. Niektóre z tych kanałów zostaną zastąpione nowymi. Na przykład TVP Historia ma zostać zastąpione przez TVP Wiedza.

Blokuje TVP przed redukcją liczby kanałów

TVP już zlikwidowała dyrekcję większości swoich kanałów tematycznych. Te planowane zmiany wymagają modyfikacji karty powinności, czyli porozumienia zawartego z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, które reguluje funkcjonowanie konkretnych stacji TVP.

Daniel Gorgosz, likwidator TVP, zapewniał w lutym, że nie ma planów zamknięcia m.in. TVP Wilno, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Nauka czy Alfa TVP. Argumentował, że karta powinności zobowiązuje do utrzymania tych kanałów.

Jednak Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP, zasugerował w rozmowie z tygodnikiem „Polityka”, że Telewizja Polska „ma wiele logotypów z tą samą niemal ofertą”, co uznawał za niepotrzebne.

Według danych Nielsen Media z 2023 r., oglądalność wybranych kanałów TVP jest różna: TVP Historia miała średnio 0,52 proc. udziału w grupie ogólnej (spadek z 0,63 proc. w 2022 r.), TVP Nauka – 0,17 proc. (wzrost z 0,03 proc.), TVP Kobieta – 0,34 proc. (0,32 proc. w 2022 r.), TVP Dokument – 0,22 proc. (0,15 proc. w 2022 r.). Kanał Alfa TVP nie jest monitorowany przez Nielsena.

TV Biełsat bez pieniędzy od TVP

W marcu bieżącego roku Agnieszka Romaszewska, szefowa TV Biełsat, alarmowała o drastycznym cięciu budżetu stacji na 2024 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Romaszewska podkreślała, że dla Biełsatu, który nie jest już tylko kanałem telewizyjnym, ale multimedialnym przedsięwzięciem zatrudniającym około 300 osób, to oznacza katastrofę.

W 2023 r. telewizja nadająca na obszar Białorusi otrzymała od MSZ 63 mln zł i 11 mln zł od Telewizji Polskiej, informuje press.pl. Sytuacja finansowa TVP raczej nie pozwoli na dofinansowanie Biełastu, a obniżenie poziomu finansowania przez MSZ spowoduje, że stacja otrzyma o 34 mln zł mniej w 2024 r. niż w roku ubiegłym.

Autor: Fakt

Morgan Howen