Stowarzyszenia dla pracowników służby BHP

Czy warto dołączyć do takiej organizacji? A jeśli tak, to do którego? Jak się zapisać? Co wziąć pod uwagę decydując się na wybór konkretnego stowarzyszenia? I wreszcie, czy można się zapisać będąc osobą totalnie początkującą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.

Plusy wynikające z członkostwa w stowarzyszeniach

Poznajesz koleżanki i kolegów po fachu. Członkowie stowarzyszeń spotykają się na regularnych zjazdach. Mają możliwość porozmawiania ze sobą o swoich zawodowych problemach. Często znajomości te wykraczają poza ramy stowarzyszenia i zyskuje się przyjaciół. 

Często organizowane są różne prelekcje, wystąpienia i wykłady. Zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego lub poznać dotychczas obcy dla siebie temat.

Można brać udział w wydarzeniach specjalnych. Specjalne konferencje lub szkolenia często prowadzone są przez pracowników PIP, PIS, ZUS, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z drugiej strony. To bardzo wartościowe spojrzenie, które pomaga uniknąć wielu błędów podczas opracowywania dokumentacji.

Od czasu do czasu organizowane są również szkolenia wyjazdowe z elementem integracyjnym, gdzie oprócz rozmów merytorycznych można również miło spędzić razem czas.

Minusy wynikające z członkostwa w stowarzyszeniach

Ewentualne minusy są wynikiem indywidualnej oceny. Moi Czytelnicy przekazali mi następujące zastrzeżenia:

zbyt hermetyczne środowisko dostępne tylko dla “starych wyjadaczy”,
niechęć pracodawców, aby zezwalać na udział w zjazdach członków stowarzyszeń, przez co przynależność do stowarzyszenia właściwie traci sens (zjazdy odbywają się w dni robocze w godzinach pracy),
nie wszystkie tematy szkoleń okazują się przydatne dla różnych zakładów lub branż (to oczywiście kwestia mocno uznaniowa).

Jakie stowarzyszenia istnieją w Polsce?

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP (OSPSBHP)

Najpopularniejsze stowarzyszenie zrzeszające chyba największą liczbę behapowców. Ma oddziały w każdym województwie. Zjazdy organizowane są regularnie – co kilka tygodni, szkolenia wyjazdowe – co kilka miesięcy.

Stowarzyszenie przyjmuje członków na różnych etapach kariery, a więc również osoby początkujące w branży. Aby zostać jego członkiem wystarczy złożyć wniosek według wskazówek podanych na stronie internetowej. Członkostwo wymaga opłacenia corocznej składki. 

W 2023 roku stowarzyszenie obchodziło trzydziestolecie.

www: https://ospsbhp.pl/

Stowarzyszenie Ochrony Pracy (SOP)

To stowarzyszenie o charakterze eksperckim, którego celem jest wykorzystanie wiedzy specjalistów dla doskonalenia stanu ochrony pracy w Polsce – z jednoczesnym umożliwieniem rozwoju fachowego członków i współpracowników stowarzyszenia. Misją stowarzyszenia jest kształtowanie problematyki ochrony pracy i bezpiecznych zachowań wśród społeczeństwa. 

Funkcjonujące oddziały: lubelski, łódzki, podkarpacki i śląsko-dąbrowski.

Ze względu na swoje założenia do stowarzyszenia mogą dołączyć osoby z dorobkiem zawodowym. Aby zostać członkiem organizacji należy złożyć wniosek dostępny na stronie internetowej. Członkostwo wymaga opłacania składki. 

www: https://www.sop.org.pl/ 

Stowarzyszenie Pracowników Służb ​Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi

Najstarsze w Polsce stowarzyszenie (w 2022 r. obchodziło trzydziestolecie działalności). Funkcjonuje w Łodzi, gdzie co kwartał organizuje zebrania dla członków. Spotkania te stanowią forum do wymiany poglądów oraz aktualizowania wiedzy w zakresie BHP. Stowarzyszenie organizuje szkolenia, konferencje, sympozja oraz wydaje kwartalnik biuletyn „W służbie bhp”.

Dołączyć mogą wszyscy, niezależnie od etapu kariery zawodowej. Wystarczy złożyć deklarację dostępną na stronie internetowej. Członkostwo wymaga opłacania składki. 

www: https://bhp.sos.pl/

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (PSPSBHP)

Stowarzyszenie funkcjonuje w Warszawie.  Misją organizacji jest między innymi inicjowanie i opiniowane przedsięwzięć legislacyjnych w zakresie prawa pracy, bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia oraz inicjowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjno-popularyzatorskiej ze szczególnym wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych w tym Internetu. 

www: http://www.pspsbhp.org.pl/

Zaczynasz pracę w służbie BHP i wszystko jest przerażające i trudne? Pomogę Ci przejść przez zawodowe początki w Programie “BHP na start”!

Na co zwrócić uwagę zapisując się do stowarzyszenia?

Pierwsza kwestia to Twoje doświadczenie zawodowe. Jak zauważyłaś lub zauważyłeś czytając opisy, część stowarzyszeń otwiera swoje drzwi przed wszystkimi, niezależnie od doświadczenia zawodowego, a część wyłącznie dla zaawansowanych specjalistów. 

Druga sprawa – jak często możesz sobie pozwolić na uczestnictwo w zjazdach? Spotkania odbywają się w dni robocze, w godzinach pracy. Część pracodawców niechętnie pozwala swoim pracownikom, aby co kilka tygodni brali udział w zjazdach, mimo że z pewnością przynosi im to korzyści. Wprawdzie obecność na każdym spotkaniu nie jest obowiązkowa, ale jednak po to dołączasz do organizacji, aby korzystać z możliwości, które oferuje.

Trzecia kwestia – lokalizacja. W niektórych regionach masz więcej możliwości (np. w Łodzi), w innych mniej. Czasami więc wybór będzie większy, a czasami będzie dostępna tylko jedna organizacja. 

Jeśli się wahasz, pamiętaj, że zawsze możesz wysłać wcześniej maila i zapytać, czy możesz przyjść jako obserwator, aby zobaczyć, jak to wygląda i dopiero wtedy podjąć decyzję o dołączeniu. W większości przypadków nie ma z tym problemu.

Co sądzisz o członkostwie w stowarzyszeniu?

Jesteś członkiem któregoś stowarzyszenia? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu. Na pewno będą przydatne dla osób rozważających dołączenie.

Artykuł Stowarzyszenia dla pracowników służby BHP pochodzi z serwisu BHP od podszewki.

Morgan Howen