TV Republika z rekordowym wzrostem oglądalności. Coś niepokojącego dzieje się z TVP

Poznaliśmy wyniki oglądalności największych polskich stacji telewizyjnych. Dane z kwietnia są zaskakujące. TV Republika zaliczyła rekordowy wzrost oglądalności. Jak na ich tle wypada Telewizja Polska oraz inne stacje?

W kwietniu Polsat stał się liderem wśród wszystkich widzów telewizyjnych w Polsce, zyskując 0,43 proc. udziału rynku w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r., co dało mu łącznie 7,07 proc. — wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Zaskakująco, rok temu w kwietniu, Polsat zajmował dopiero trzecie miejsce w rankingu.

Z drugiej strony, Telewizja Polska (TVP), która była liderem rynku rok temu, doświadczyła znaczącego spadku popularności. Udział TVP2 spadł o prawie 9 proc., podczas gdy TVP1 zanotował jeszcze większe straty, na poziomie 10,2 proc.

Rywalizacja między trzema najpopularniejszymi stacjami była w ubiegłym miesiącu niezwykle zacięta. TVP2, mimo spadku, plasowało się tuż za Polsatem z udziałem 7,03 proc., natomiast TVN uplasował się na trzecim miejscu z 7,01 proc.

TV Republika zalicza rekordowy wzrost oglądalności

Jednak najbardziej zaskakujące zmiany dotyczą dwóch stacji informacyjnych. Udział w rynku TVN24 wzrósł o 28 proc., natomiast TV Republika zanotowała niesamowity wzrost o 3277 proc. Warto jednak zaznaczyć, że rok temu stacja Tomasza Sakiewicza miała niewielką oglądalność, a jej popularność wzrosła gwałtownie po zmianach w telewizji publicznej.

Wśród widzów w grupie wiekowej 16-49, TVN utrzymuje swoją dominującą pozycję z udziałem 8,59 proc. na rynku. TVP1, po dużym spadku oglądalności, znalazł się dopiero na piątym miejscu z 3,65 proc. Zaskakująco, TVN 7 osiągnął lepszy wynik niż publiczna stacja, z udziałem 4,38 proc. na rynku.

Te dane pokazują dynamiczne zmiany na polskim rynku telewizyjnym, który jest niezwykle konkurencyjny. Wzrost popularności niektórych stacji i spadek innych może być wynikiem zmian w strategiach programowych, ale także zmieniających się preferencji widzów.

Autor: Fakt

Morgan Howen