Odejście Angeli Merkel z polityki Niemiec i świata

W ciągu 16 lat rządów w Niemczech Angela Merkel, członek partii CDU, zmierzyła się z wieloma kryzysami, m.in zadłużeniowym w strefie euro, kryzysami migracyjnym czy brexitem Wielkiej Brytanii. Pomimo wielu lat sprawowania władzy niemiecka kanclerz jest dobrze postrzegana przez rodaków, jak również za granicą – na czele Unii Europejczycy chętniej widzieli by Merkel niż prezydenta Francji. Jej bliskie odejście z polityki będzie przełomem, a nowy kanclerz będzie miał przed sobą wiele wyzwań.

Angela Merkel zaprzysiężona w 2005 w Bundestagu jako pierwsza w historii Niemiec kobieta na urząd kanclerza. Podczas pełnienia swojej funkcji, przez wiele lat, Angela Merkel mierzyła się z licznymi kryzysami. Wśród nich znalazły się konsekwencje zadłużenia w strefie euro (2012), załamanie systemu finansowego (2007-2009), kryzys migracyjny w Europie (2005), brexit (2016-2020), a także pandemia COVID-19 (od roku 2020). „Merkel była polityczką, która dbała, żeby istniała równowaga między północą a południem oraz wschodem a zachodem Europy. Mimo wielu zaniedbań jest to być może jej największe dziedzictwo. Nie szła w forpoczcie integracji europejskiej. Raczej ustępowała w momentach, w których uznawała, że nie miała innego wyjścia”, oceniał w rozmowie z EURACTIV.pl Adam Traczyk, politolog, współzałożyciel i prezes think tanku Global.Lab.

Podczas 16 lat pełnienia funkcji kanclerz Angela Merkel zawsze cieszyła się wysokim poparciem rodaków. W 2012 r. blisko 81 proc. Niemców popierało jej politykę. To uznanie nie ustało do końca jej rządów jako Kanclerz Niemiec, a z sondażu przeprowadzonego przez Europejską Radę Stosunków Międzynarodowych wynika, że Niemcy cieszą się dobrą opinią właśnie dzięki rządom Merkel. Samym obywatelom zaś ciężko wyobrazić sobie ich kraj bez długoletniej kanclerz. Dzięki rządom Merkel Niemcy postrzegane są wśród Europejczyków jako czynnik budujący Wspólnotę.

Rolę Kanclerza przejął Olaf Scholz, z partii SPD, związany z nią od 1975 roku.

Morgan Howen